Гинекологичният преглед е основна част от профилактичната грижа за женското здраве и представлява безболезнена, кратка и изключително важна процедура, която може да открие заболявания още в най-ранните им етапи.
Много жени изпитват притеснение преди първия си преглед, но с правилната подготовка и разбиране на стъпките, процедурата протича спокойно и без излишно напрежение.
Разговор и снемане на анамнеза
Прегледът започва с кратък разговор, по време на който гинекологът задава въпроси за:
менструалния цикъл
наличие на оплаквания (болка, течение, кървене)
полова активност
предишни операции, бременности или аборти
фамилна обремененост
2. Оглед на външните полови органи
С цел оценка на състоянието на кожата, лигавиците и наличие на зачервяване, обриви или други промени.
3. Преглед със спекулум
Използва се стерилен инструмент (спекулум), който внимателно се въвежда във влагалището, за да се огледат влагалищната стена и шийката на матката.
По време на този оглед се извършва и вземане на проби, ако е необходимо.
4. Ехографско изследване (влагалищен или коремен ултразвук)
Съвременните гинекологични прегледи включват и ехография за оценка на вътрешните полови органи. Най-често се използва трансвагинален ултразвук, който осигурява по-добра образна диагностика.
Цитонамазката (ПАП тест) е скринингов тест за откриване на предракови или ракови изменения на маточната шийка. Препоръчва се:
На всички жени над 21 години или вече започнали да водят полов живот
Веднъж на година при нормален резултат
По-често при предишни отклонения или високорискова HPV инфекция
Пробата се взима по време на прегледа със спекулум чрез специална четчица, която събира клетки от шийката. Процедурата е бърза и обикновено безболезнена.
Конвенционалната цитонамазка, известна още като ПАП тест, е най-дълго използваният метод за ранно откриване на предракови и ракови изменения в клетките на шийката на матката. Процедурата включва вземане на проба от повърхността на шийката чрез специална четчица или шпатула.
След това материалът се разнася директно върху стъклена плочка, фиксира се с разтвор и се изпраща в лаборатория за цитологично изследване под микроскоп.
Профилактично – веднъж на годината при жени с нормални резултати
При съмнение за вирусна инфекция, предракови промени или хормонален дисбаланс
Преди поставяне на вътрематочна спирала или при други гинекологични процедури
При наличие на нередовни кръвоизливи, особено след полов контакт
Обикновено резултатът от конвенционалната цитонамазка е готов в рамките на 10 до 14 работни дни, в зависимост от лабораторията и натовареността ѝ.
Микробиологично изследване на влагалищен секрет се назначава при наличие на:
Оплаквания като течение, сърбеж, парене, неприятна миризма
Подозрение за бактериална, гъбична или трихомонасова инфекция
Повтарящи се инфекции или дискомфорт след антибиотично лечение
Пробата се взима със стерилен тампон от влагалището и шийката, обикновено по време на спекулумния преглед. Резултатът е готов след няколко дни и помага за точното определяне на причинителя и избора на лечение.
Целият гинекологичен преглед, включително разговор, оглед, ехография и вземане на проби, обикновено отнема около 15 - 20 минути. При нужда от допълнителни изследвания (HPV тест, колпоскопия и др.) посещението може да продължи малко по-дълго.